Minden, ami a hajjal és az oktatással kapcsolatos

Szóvá.teszem

Szóvá.teszem

Mennyit ér a munkád?

- Első rész -

2018. június 22. - Steven Buzássy

 

Oktatásokon a technikai kérdéseken kívül, szinte minden alkalommal szóba kerül az is, hogy “Mennyiért vágsz hajat?” , “ Nálatok mennyibe kerül egy ilyen és ilyen festés, szolgáltatás?”. A téma kevésbé kényes, mint amennyire gondoljuk. 

Induljunk ki abból az egyszerű tényből, hogy kétkezi munkát végzünk és, hogy a szolgáltatásunkat egyenlőre még nem tudjuk robotizálni. Mindaddig , amíg a kezünkkel vágunk, festünk, szárítunk hajat, és nem egy erre fejlesztett robot látja el ezeket a feladatokat, addig a szolgáltatásunk drágább lesz/lehet. Egy személyre szabott hajvágás, forma ugyanolyan értéket képvisel, mint egy mesterien megmunkált ékszer, vagy egy méretre szabott öltöny. Az, hogy mennyit kérünk egy szolgáltatásért, azaz, hogyan árazzuk be a kezeink közül kikerült munkát, több szempontból tevődik össze. Ezekre szeretném eppen a postban felhívni a figyelmeteket. 

 Mennyit ér a munkád?

Amennyit beleteszel.

 Mit kell beletenned? 

 

 Időt - Az, hogy a tanulás és a saját magad képzése egy véget nem érő folyamat, egy tény, de tedd fel magadnak a kérdést, hogy mennyi időt fordítasz vagy fordítottál a múltban arra, hogy továbbképezd magad? Mennyi időt szántál gyakorlásra, és mennyi időd ment el a hibáid kijavítására? Mennyi idő alatt lettél az, aki és lehetnél- e jobb, tarthatnál-e előrébb ha több időt fektetnél a tanulásba? Legyél teljesen őszinte magaddal!

Kitartást, energiát - Ahhoz, hogy képzett fodrász legyél, és biztos tudásra tegyél szert az idő mellett szükséged lesz kitartásra. Enélkül nem fogsz szinteket lépni, nem haladsz egyről a kettőre, nem fogsz fejlődni. Ha nem fejlődsz, akkor megragadsz egy szinten, és egy idő után azt fogod érezni, hogy belekerültél abba a bizonyos mókuskerékbe, amiről a társadalom nagy része beszél. Ebből kikerülni csak úgy fogsz tudni, ha energiát ölsz abba, hogy fejlődj. A fejlődés lehet gyors vagy lassú folyamat. Ez leginkább a készségeidtől függ, milyen gyorsan sajátítasz el új dolgokat, azok milyen mélyen maradnak meg benned, és milyen gyorsan eredményez hatékonyságot munkádban. A készségeidet is tudod fejleszteni, amihez szintén időre és kitartásra lesz szükséged. Mindent  elérhetsz, csak akarni kell!

Áldozatokat kell hozni - Mivel nem adják sem ingyen sem könnyen sem azonnal a tudást, ezért , ahhoz , hogy elérj valamit áldozatokat kell hoznod. Ha van egy kis szabadidőd, akkor nézz meg egy hajvágó videót, lapozz fel egy szakmai lapot, vegyél elő egy babafejet és gyakorolj rajta. Áldozz pénzt a tanulásodra, mert sajnos nem adják ingyen. Manapság az akadémiák , cégek vagy független oktatók Facebookon és Instagramon tartanak ingyenes, bárki számára elérhető Live hajvágásokat, amiket bármikor visszanézhetsz, de ne felejtsd el, hogy, amit egy képernyőn keresztül látsz, nem ugyanaz, mint amikor valaki élőben mutatja meg a mozdulatokat, amikor fogja a kezed, vagy ott áll melletted és felhívja a figyelmed a hibáidra. Mert hibázni biztosan fogsz, de amit következő alkalommal kijavítasz, már nem hiba többé. Írj egy listát arról, hogy tavaly mire költöttél pénzt, és karikázd be azokat, amiket feleslegesnek ítélsz. Add össze az értéküket és tedd fel a kérdést, hogy hány képzésre tudtál volna elmenni, vagy előfizetni online az összegből? Legyen az a jövő évi fogadalmad, hogy azt a pénzt inkább tanulásra költöd. 

 

Mi befolyásolja a munkánkért elkért összeget?

 

Két jellemző tulajdonságunk van, ami befolyálhatja a szolgáltásunk árazását. 

Kishitűség - Alulárazást fog eredményezni

Túlzott Ego - Túlárazást fog eredményezni

 

Kezdjük a kishitűséggel. Először is fogalmazzuk meg pontosan, mit jelent maga a szó, kishitű. 

 

1. Kétkedésre, csüggedésre hajlamos (személy), akinek egy személybe, önmagába, egy célba, ügybe vetett bizonyossága, bizalma, bizakodása gyenge, ingatag.

A kishitű ember nem mer kiállni a saját igazáért. A jövőért vállalt felelősség hiánya növeli a kishitű emberek csoportját.

2. Csüggedésre hajlamos személyre jellemző (hozzáállás, kifejezés, magatartás, viselkedés), vele kapcsolatos (dolog).

A beosztott kishitű megjegyzése szemet szúr a főnökének. A kishitű hozzáállás romba dönthet nagyszerű célokat.

 

Beszéljünk arról az esetről, amikor a saját magunkba vetett hitünk kevés. Ez azt fogja eredményezni, hogy alulértékeljük a munkánkat, ami abban fog leginkább megmutatkozni, hogy kifogásokat keresünk, miért nem kérhetünk el több pénzt egy szolgáltatásért. 

A következőkben a legtipikusabb példákat sorolom fel, amikkel szinte mindig találkozom.

Pl : Vidéken dolgozó fodrász :  Vidéken dolgozom, a vendégeim nem a pesti árakhoz vannak szokva. / Fővárosban dolgozó fodrász : A külkerületben, ahol dolgozom nem kérhetek el annyi pénzt, mint a belvárosban. 

Egy szolgáltatás árát nem a föld/helyrajzi elhelyezkedésünk fogja meghatározni. Nem attól kell, hogy olcsó vagy drága legyen egy hajvágás, mert vidéken vagy a fővárosban vagy egy pesti külkerületben dolgozunk, hanem attól, hogy mennyit fektettünk a munkánkba, tudásunkba, milyen minőségű szolgáltatást nyújtunk, milyen színvonalon szolgáljuk ki a vendéget. És itt nem arról van szó, hogy francia pezsgővel várjuk, vagy kristálycsillár világítsa meg a recepciós pultot, mert nem a külcsínytől lesz jobb, több vagy minőségibb valami, hiszen a külcsíny akkor egészül ki minőséggel, ha van mögötte tartalom, munka, tudás.  Arról van szó, hogy a munkával, amit kiadunk a kezünkből, azzal mi saját magunk, és a vendég is megvan-e elégedve. A lehetőségeinkhez képest megteszünk-e mindent ezért? Azzal az érzéssel engedjük el a vendéget, hogy “ Hát lett volna még mit csinálnom, de ezt úgysem veszi észre a vendég” , “Hát már itt ül a következő vendég, ennyi fért bele 30 percbe” vagy nyugodt lelkiismerettel kérjük el a pézt a munkánkért, mert rászántuk a kellő időt és a vendég is boldogan távozik? 

Gondold végig azt, hogy mit is csinálsz valójában? Vendégek stílusára, öltözködésére, hangulatára, kisugárzására, kinézetére vagy kihatással, ezeket mind befolyásolhatod, szebbé, pozitívabbá teheted. Most gondold végig azt, hogy ez neked mivel jár? Idővel, energiával, áldozatokkal. Egy hajvágásra vagy hajfestésre szánt időt nem kapsz vissza. Azt az időt nem a családoddal töltöd, nem magadra fordítod. Az, hogy a vendégre szánt idő teljes legyen és elégedett legyen nemcsak kifejezetten a szolgáltatással, hanem a vele járó feltöltődéssel, törődéssel és mindazzal amit egy szalonban tudsz nyújtani neki, ahhoz az is fontos, hogy te tisztában legyél azzal, hogy ez neked mibe kerül. 

Mi az ára annak, hogy az idődet, a megszerzett tudásodat, a türelmedet, személyiségedet és mindazt, ami miatt elégedetten távoznak tőled a vendégeid,  a kívánt szolgáltatásnak szenteld. 

 

Pár példa még a kishitű hozzáállásra : 

 

Nem tudok árat emelni, mert akkor elmaradnak a vendégeim : Minél többet tudsz és képzed magad, annyival többet fog érni a munkád. A minőséget mindig is megfizették az emberek, ezután is megfogják. Biztos lesz olyan vendéged, aki elmarad, de jön helyette új, aki kifizeti a kért összeget. 

Az én szalonomba nem kellenek új eszközök, bútorok, mert túl drágák. A vendégeim is megszokták már : Az eszköz, bútorvásárlásra , vagy bármilyen fejlesztésre ne úgy gondoljuk elsősorban, hogy költség, hanem mint befektetés. Új vendégeink lehetnek ha beruházunk valamire, ami eddig nem volt elérhető a szalonunkban. 

Nálam nem megy a viszonteladás, mert a vendégem inkább megveszi a drogériában a samponját : Igen, ha nem hívjuk fel a figyelmét arra ,hogy a hajszíne sokkal tartósabb lesz, ha pl. egy professzionális, szulfátmentes színvédő samponnal mossa, amivel akár 1-2 héttel is kitolhatja a színkopást. Nem a teleshopra vagy a porszívóügynökökre gondoljunk, amikor viszonteladásról beszélünk. A mi felelősségünk nemcsak az, hogy tökéletes munkát adjunk ki a kezünkből, hanem az is, hogy a vendég figyelmét felhívjuk az otthoni hajápolás fontosságára. Ha festünk egy szép színt, amit utána a vendég akár egy hét alatt tönkretesz egy áruházi samponnal, akkor maximum a sampon árán spórolt a vásárlás pillanatában, de semmi máson. Mindig mondjuk el a vendégnek, mit használunk a hajára, milyen finish, styling vagy ápoló terméket. Ha nem is mondjuk, csak használjuk, és a vendég elé helyezzük a terméket pl . szárítás előtt, az illata miatt biztos rá fog kérdezni, hogy “Ez mi, olyan jó illata van?” . Két mondatban elmondod neki, és már közelebb kerültél, ahhoz, hogy indirekt módon ajánlottál és értékesítettél egy terméket. 

Ki, mit csinál akkor ha nem jön el a vendég a megbeszélt időpontban? - és esetleg ezt nem is jelzi - : Ha rendszeresen elnézőek vagyunk, vagy nem állunk ki a saját igazunkért, akkor az emberek hozzászoknak ahhoz, hogy velünk ezt és ezt meg lehet tenni. Egyre több mindent engednek meg maguknak velünk szemben. Ha egy vendég nem jön el az időpontjára, akkor a fodrász számára a szolgáltatásra szánt idő kiesik. Nemcsak az ő ideje károsul, de más vendég ideje is, aki jönni tudott volna helyette az időpontra. Ez a fodrász számára pénzkiesés. Több jó és hatékony módszert hallottam már, ezt hogyan lehet kezelni. Egy egyszerű példa : Abban az esetben adj új időpontot a vendégnek, ha a következő alkalommal rendezi az előző kiesett összeget is. Biztos lesz olyan, aki ezen felháborodik, de ha neki a személyed, a szaktudásod és a te munkád a fontos, akkor vissza fog jönni hidd el. 

Sajnos amikor rezsit, lakbért, különböző adókat fizetünk sem nézi el nekünk senki, hogy egy hónap kimaradt…jön a felszámolt kamat és stb..

 

 - A cikk folytatásában a Túlzott Ego-ból történő árazásról lesz szó, illetve arról, hogy miként tekintünk a pénzkereseti forrásunkra, mint munka, vagy mint szenvedély, hobbi. Szó lesz a minőségi eszközhasználat fontosságáról, és arról, hogy milyen költségei lehetnek még egy fodrásznak akkor, ha a testéről és a kényszertartás miatt megromló egészségi állapotáról van szó.

"Knowledge destroys fear" - A tudás legyőzi a félelmet

 

Egyik szakmai példaképem mottójával kezdem a következő postot. Daniel Joseph Muldoon ( DJ. Muldoon ) már fiatalon a csúcson volt. Karrierje példa lehet minden fodrász számára. A Sassoon Academytől Paul Mitchellhez igazolt, ahol kreativitását olyan nevek mellett bontakoztatta ki , mint Robert Cromeans vagy Angus Mitchell. Léterhozta saját akadémiáját és egyben szalonját San Diegoban, a The Factoryt, ami egy végtelenül egyszerű filozófia köré épült : A tudás legyőzi a félelmet. 

DJ igazi példája annak a szakembernek, aki soha nem elégszik meg azzal, amit tud. Mindig új nézőpontokat keres és új kihívások elé állítja saját magát. Ebből az egy mondatából kiindulva szeretnék beszélni azokról az összetevőkről, amik fontosak a szakmai munkánkban és karrierünkben.

 

Le kell legyőzni a félelmünket!

 

Az emberek többsége azért nem mer új dolgokba belevágni, mert fél. Fél az ismeretlentől. Fél attól, hogy mi fog történni ha… Ettől a megfoghatatlantól való félelemtől elégszik meg azzal amije van, vagy azzal, amit tud. A félelem gátat szab és korlátokat állít, megnehezíti nemcsak a szakmai de a magánéletet is. A félelem lassítja és sok esetben megállítja a progresszivitást, a kreativitást blokkolja és szűklátókörűvé tesz. Szakmánkban ez mind visszatartó erőként fog hatni ránk.

 

Hogyan tudjuk legyőzni félelmünket a szakmánkban?

 

Ha minél többet tanulnuk arról, amit csinálunk. Ha letisztázzuk magunkban, hogy mi mit jelent és mit miért csinálunk, és annak mi lesz a következménye. 

 

Tegyük helyére a fogalmakat!

 

Szakmánk anyanyelve az angol. Ezt vagy elfogadjuk, vagy nem. Az angol egy nagyon egyszerű és érthető nyelv, amit nem tudunk kikerülni ha a fodrászatot választjuk . Bármilyen oktatóvideót nézünk vagy képzésre utazunk Magyarországon kívül, biztosak lehetünk benne, hogy vagy angolul fogják tartani, vagy a tolmácsolás nyelve lesz az angol. 

Az angolban a szakmai fogalmak és megnevezések szintúgy könnyűek és érthetőek. Tanuljuk meg őket, és a magyar - helyes - megfelelőit. 

Nem szeretnék túlságosan mélyre ásni a témában, csak három alaptechnikát emelnék ki példának, hogy miért is fontos a fogalmakat megfelelően értelmezni. 

 

Hajvágás közben 3 technikát használhatunk. 

 

  • Line technic ( Vonal technika - Egyhossz )
  • Graduation ( Súlyfelépítés  / Lépcsőzetes)
  • Layer ( Súlyvesztés / Réteg, Fokozatosság )

 

Rögtön az első a Vonal technika a magyar nyelvben egy félreértésre adhat okot. Egyhossz. Attól, hogy a magyar szóhasználatban Egyhossznak is hívjuk, nem jelenti azt, hogy minden hajszál ugyanolyan hosszúságú. Az Egyhossz inkább azt jelenti, hogy minden hajszálat ugyanabban az általam választott  hosszúságban vágok el. Akkor beszélünk Vonal technikáról, ha a hajszálat 0°-ban vágom el, azaz a haj természetes esésében. Ez egy tömörebb, nehezebb formát fog eredményezni, ami lekorlátozza a haj mozgását. Ezért szerencsésebb Vonal tecnikának hívni, mert a vonalból arra tudunk következtetni, hogy egy grafikusabb, merevebb formát hozunk létre. 

 

Súlyfelépítés - Egy neves magyar oktatóval folytattam egy beszélgetést erről a témáról, aki a közeljövőben tervezi, hogy bővebb elemzéssel fog jelentkezni a  social mediaban, így nem szeretném sokáig boncolgatni ezt a fogalmat. Annyit viszont muszáj leszögeznünk, hogy a magyar nyelvben Lépcsőzetesnek hívott technika megnevezése szintén félreérthető. 

Kezdjük azzal, hogy mi a célunk el egy hajvágással? A haj tömegét növeljük, építjük, azaz Súlyfelépítést végzünk ; vagy a haj tömegét eltávolítjuk azaz Súlyvesztést végzünk.  Súlyfelépítsénél mi történik? A hajszálat 0-89° közt felemelem a természetes eséséből. Az első passzém lesz a legrövidebb, és, ahogy a fejtető irányába haladok, minden passzém egyre hosszabb lesz. A haj tömegét, súlyát építem a hajvonal legrövidebb pontjától a leghosszabbig. 

 

Súlyvesztés - Ezzel a technikával pedig tömeget, súlyt távolítok el a hajvágás során, így a haj mozgalmasabb és puhább lesz. A hajszálat 90°-ba vagy 90° fölé emelem. Ha a Layer szót magyarra fordítjuk akkor réteget fogunk kapni. A réteg kifejezésnél sokszor hallottam, hogy “hiszen a réteg is fokozatos”. Ha 90°-ban kiemelek egy passzét és elvágom, ahogy visszaesik a hajszál, rétegeket fogok látni, mégis megtévesztő lehet mind a réteg mind a fokozatos szó használata. Számomra ami réteges, az a lasagne vagy a rakott krumpli. A grafikában használt réteg kifejezés, - például a Photoshopban -, sokkal egyértelműbb, hiszen rétegekre bontok egy képet, vagy a textiltervezésben, ahol több anyagrétegből alkotunk egy ruhadarabot. A Súlyvesztés techinkával egy hajvágásnál súlyt veszünk el a hajból. - 

 

Ha a fogalmak tisztázásánál tartunk akkor jegyezzük meg azt is, hogy e 3 technika a kialakítandó formánk vertikális síkjára, karakterére lesz kihatással. Erről ritkábban beszélnek az oktatók. Tehát bármelyiket választod, a formád vertikális karakterét befolyásolod. Mennyire lesz lapos, kerek, mozgalmas vagy éppen merev. 

 

Egy ábrával szeretném bemutatni a hajszál mozgását, hogy a 3 technikát könnyebben tudjuk elképzelni.

 

                                                                                                                   

 

Ha nem értünk valamit, nézzünk utána. Ha nem ismerünk egy idegen szót, keressük meg a szótárban a jelentését, de mindig járjunk utána, különben a tanulási folyamatunk nem lesz hatékony és bizonyos dolgok rosszul vagy hiányosan fognak rögzülni.

 

Szakmánk a geometriára, trigonometriára és szabályokra épül. A hajvágást az építészethez lehet hasonlítani, annyi különbséggel, hogy mi fodrászok nem téglákat és falakat rakunk le, hanem passzékat és hajszálakat építünk egymásra. Ha egy ház építésénél egy tégla vagy egy fal rossz helyre kerül, a ház statikailag instabil lehet. Ha egy hajvágásnál egy passzét rossz helyen, rossz magasságban vágunk el, a formánkra kihatással lesz és a végén “összedőlhet” az egész. 

 

Ha a fogalmakat tisztáztuk, akkor próbáljuk ki őket a gyakorlatban.

 

Fogjunk egy babafejet, válasszunk le egy passzét, és nézzük meg , hogy mit történik vele ha ezt és ezt csinálom. Hova fog visszaesni a hajszál. Milyen formája , hosszúsága és vastagsága lesz. A félelem sokkal könnyebben szűnik meg ha megbizonyosodunk arról, hogy amit csinálunk az működik vagy sem. Pozitív vagy negatív hatással lesz a formánkra. 

Figyeljünk mindig a mozdulatainkra, az olló -fésű mozgására , az ujjaink által bezárt szögre, mert ezek mind kihatással lesznek a vágásunkra és a formára. Elemezzük ezeket és egy idő után sokkal könnyebben állunk egy új feladat elé. 

 

Ne másoljunk!

 

Tanulási folyamatunk alatt szívjunk magunkba minél több információt, sajátítsunk el minél több mozdulatot, de soha ne felejtsük el, hogy nem azért tanulunk, hogy valamit vagy valakit lemásoljunk, hanem, hogy a látottakból alkossunk valamit újat.  Az, ha lemásolsz egy hajvágást nem baj, mert sokat fogsz belőle tanulni. Rájössz a miértekre. Viszont a stílusodat neked kell kialakítanod, leginkább azokból az elemekből , amik a legszimpatikusabbak, legkényelmesebbek , és, amikkel ki tudod egészíteni az eszköztárad. 

Például : Ha nem kényelmes egy ollótartás számodra, ne használd csak azért, mert valahol láttad. Ha kipróbálod, és pozitív hatással lesz a munkádra és kényelmes is, használd nyugodtan, ellenkező esetben csináld úgy, ahogy neked kényelmes. A lényeg, hogy elérd a célt. 

 

Kérjük ki mások véleményét!

 

Ha egy szalonban többen dolgozunk, ne féljünk kikérni kollégánk véleményét. Kérdezzünk meg egy idősebb kollégát, a tapasztalata sokat segíthet.  Ne féljünk kérdezni, egyáltalán nem ciki. Lehet, hogy pont egy más nézőpontból szemlélt gondolat vagy ötlet lesz a leghasznosabb számunkra. A csapatmunka fejleszti a készségeidet, megtanít arra, hogy elfogadd mások véleményét és beépítsd a saját gondolkodásodba. Ez ugynaúgy igaz, ha egy oktatáson vagy. Kérdezz minél többet az oktatótól, mert abból te is és az oktató is tanul. Ne feledd, hülye kérdés nincs. 

 

Oktatóként nagy a felelősség rajtunk!

 

Oktatóként ügyelnünk kell arra, hogy a lehető legegyszerűbben fogalmazzunk meg valamit, mert ha nem tudjuk egy mondatban összefoglalni a mondandónkat, akkor valószínű nem értjük azt, amiről beszélünk. Nem vehetjük félvállról sem a tananyagot, sem a hozzáállásunkat, mert rajtunk múlik, hogy a tanuló mit tanul meg, és azt hogyan fogja alkalmazni. Lelkiismeretesen készüljünk fel minden órára, képzésre, és ha nem érezzük magunkat elég felkészültnek egy témában akkor vegyük a fáradtságot és szánjunk időt saját magunk fejlesztésére. Nem éri meg egóbol oktatni, persze el lehet hitetni magunkkal, hogy mindent tudunk, és, hogy mennyire magabiztosak vagyunk, de az idő és a visszajelzések majd eldöntik, igazunk van e vagy sem. 

 

Utoljára a legfontosabb pontot hagyom. Ezzel mindenkinek saját magának kell leszámolnia. Vannak rá javaslatok, ötletek és tippek, hogyan lehet felülkerekedni rajta, hogyan lehet kordában tartani és elcsitítani, de csak te tudhatod, hogy nálad mi és hogyan működik. Tartsd féken az egód. 

 

 

 

Amit megtanultál...

Pár hete kaptam egy telefont, amiben arról érdeklődtek, hogy a budapesti oktatóstúdiónkban - ahol fodrász továbbképzéssel foglalkozunk - mit takar pontosan a "Hajvágás Alapok" képzésünk.  A telefonban érdeklődő oktatásszervezőnk éppen egy frissen végzett fodrásznál járt, aki jelentkezni szeretett volna a képzésre, de előtte bővebb információt szeretett volna kérni a tematikáról, és arról, hogy milyen hajakat fogunk vágni. Készségesen elmondtam, hogy miről szól maga a képzés, és, hogy mire gondoljon, amikor az Alapokról beszélünk. A  fodrász következő kérdése az volt, hogy "Ugye nem ugyanolyan formákat kell majd vágnunk, mint amilyeneket az iskolában kellett?"

Ez a kérdés vezetett oda, hogy létrehoztam ezt a blogot, hiszen maga a kérdés több problémát is felvetett számora.  Mindegyik a tanulással, az oktatással és az oktatási rendszerrel volt kapcsolatos. Elkezdtem egy Facebook postot fogalmazni, de a post írása közben több téma felé is elkalandoztam, így jobbnak láttam csinálni egy platformot arra, hogy ezeket kifejtsem. 

Kezdjük akkor az alapokkal.

Mit jelent a Tanulás fogalma?

Őszintén hiszem, hogy "tanulni" nem jelent mást, minthogy megváltoztatni a hozzáállásodat. Egy egyszerű példa : Ha tudunk valamit, de sosem alkalmazzuk, az azt jelenti, hogy megtanultuk? Oktatásaimon azt szeretem elérni a fodrászoknál, hogy a már megtanultakból hozzanak létre valami újat. Valamit, amivel kifejezhetik önmagukat.

Mindenki másképpen tanul. Van, aki a hagyományos módját választja, azt, hogy leül és a leírtakat megtanulja. Van, aki új ötleteket , koncepciókat keres és a megoldásig vezető úton tanulja meg a számára szükséges és hasznos információkat. Lehet magolni, lehet kísérletezni, hetek vagy akár percek alatt elsajátítani valamit, a lényeg, hogyha megtanulsz valamit, akkor próbáld ki, csináld és ne elégedj meg azzal a tudattal, hogy megtanultad. Amikor azt hiszed valamiről, hogy már tudod, akkor merülj el benne jobban és tegyél fel magadnak kérdéseket, kérdőjelezd meg azt, hogy tudod-e, és rá fogsz jönni, hogy a tanulás egy olyan folyamat, amire soha nem mondhatod, hogy véget ért. 

A tanulás folyamatát két részre bontom. Az egyik, hogy "Hol" tanulod meg, amit tanulsz, a másik, hogy "Hogyan" - milyen módszerrel -. 

Hol : Iskolában és/vagy Tapasztalat során

Hogyan/ Milyen módszerrel : Könnyedén, játékosan és/vagy magolva, erőltetve

Amit az Iskolában tanulsz. - Bármilyen szakmát választasz, az alapokat egy általad választott iskolában fogod megtanulni, vagy több iskolában - hacsak nem vagy egy született zseni, és 14 évesen doktoráltál - . Az itt tanult alap , legyünk teljesen őszinték, pont arra elég, hogy egy homályos képet kapj arról, miről fog szólni a szakmád. Tanulsz egy kicsit a vágásról, egy kicsit a színekről, ma már sok egyéb másról is, de miután elvégezted azt az X évet, mégcsak az első lépcsőfokon állsz. Nem mindegy milyen tanárod volt, a tanárod mikor tanulta és kitől a szakmád alapjait, lelkiismeretesen vagy hanyagul adta át a tudását, és amit átadott neked az mennyire releváns 2018-ban. Mennyire állja meg a helyét ma, amikor a Youtube-ról tanulunk meg főzni, falat csempézni vagy éppen hajat vágni. Mert meg lehet tanulni, csak utána gyakorolni kell, és csinálni és még többet gyakorolni és még többet csinálni. Az sem mindegy mennyi időt töltöttél a gyakrolati helyeden, mennyi időt szántak rád, végig hajat söpörtél vagy ott állhattál a mestered mögött és kérdezhettél? Ma már, ha nincs lehetőséged, anyagi forrásod külföldön tanulni, ott a lehetőség az online világban. Egy minőségi online education oldal havi 3-4.000Ft-os összegért, bármikor és bármilyen eszközön elérhető tudást biztosít számodra. Ezt az összeget egy este alatt könnyedén eliszod vagy elcigized...A lényeg, hogy akarj tanulni és akard fejleszteni a tudásod, mert ha erre nem vagy nyitott, rossz szakmát választottál.

Csak biztos alapokra lehet építkezni. Ha nem tanultad meg rendesen a szakmád alapjait, sokkal nehezebb utad lesz, mire magabiztosságot szerzel, hatékonyan fogsz dolgozni és sikert érsz el. Lehet autodidakta módon is tanulni, nem kizárt, hogy valamit ilyen módon fogsz megtanulni, de akkor is az alapokkal kezdd. Minél több nézőpontot vizsgálsz meg és minél több helyről szeded össze a tudásod, annál szélesebb perspektívát fogsz belátni és annál több kérdésedre kapsz választ. Ivana Spicer a Zgat academy oktatófodrászától megkérdezték egyszer, hogy mit tanácsol a jövő fodrászgenerációjának? Egy mondatos válaszában úgy gondolom minden benne van, amire szükségünk lehet : "Végezz el annyi képzést, iskolát és szemináriumot, amennyit csak tudsz, hogy minél színesebb legyen a tudásod.

Amit a Tapasztalatokból tanulsz.  - A szakmában eltöltött évek alatt szerzed meg a tapasztalatot. A tapasztalatot nem adják könnyen és nem is biztos, hogy egyenes arányosságban van a megszerzett tudásod mennyiségével és minőségével. Azaz, ha valamit hosszú éveken keresztül rosszul csinálsz, akkor úgy fog rögzülni. Ebből egy szokás alakul ki, egy reflex, amit nagyon nehéz megváltoztatni, de nem lehetetlen. Itt kerül ismét képbe a hozzáállás megváltoztatása. Az, hogyha valaki mutat  vagy mondd neked valamit, amit eddig nem úgy csináltál vagy gondoltál, akkor ne utasítsd el, csak azért mert te nem úgy tanultad vagy csináltad eddig. Fogadd be, dolgozd fel és döntsd el, hogy tudsz e belőle építkezni vagy sem. Hasznos e számodra vagy sem. Próbáld ki a gyakorlatban. 

 

 A következő bekezdést azoknak a tévhiteknek szentelném, amik nagyban befolyásolhatják nemcsak a gondolkodásodat és a tanulási folyamatodat, hanem a hozzáállásodat is. - tanulóként és tanárként is - 

 

- Tanulni csak úgy lehet, ha más tanít neked valamit. 

- Új dolgokat tanulni nehéz.

- A tanulási folyamatnak ismétlődőnek kell lennie, hogy a tanuló jobban emlékezzen.

- A tanulónak egy óraadó tanártól kell elfogadnia az új információkat. 

- Az alacsony osztályzat vagy a szegényes részvétel például egy tanórán, a lustaság eredménye. 

- A tanulók azért nem figyelnek, mert nem motiváltak.

- A tanárnak nem szabad engednie, hogy a diákok önmaguktól tanuljanak, mert az káoszt eredményezne.

- A tanárnak ragaszkodnia kell a tananyaghoz, mindegy milyen helyzet áll fenn.

 

Hogyan tudod fejleszteni a tanulási folyamatodat? 

 

- Csinálj egy tervet. A terved középpontjában az a tárgy legyen, amire fókuszálsz, és hogy mit szeretnél elérni.

- Tegyél fel magadnak kérdéseket a tárggyal kapcsolatban ( pl : Mit tanulok, Miért tanulom, Hogyan tanulom ) .

- Ismerd fel azokat az érzéseket, gondolatokat, amik gátolnak a tanulási folyamatban. Ha ezeket felismerted, írd le, hogyan tudsz tőlük megszabadulni és engedd el őket végleg.

- Ha szükséges számodra írj egy megerősítést magadnak. A megerősítés legyen személyes, jelen idejű (nem jövő idejű) és pozitív. Pl : Én könnyen tanulok. Én szeretek tanulni. Én sikeresen tanulok új dolgokat.

- Írj egy listát a céljaidról, amiket szeretnél elérni a tanulás előtt, alatt és után. Pl : Szeretném élvezni és szeretném megérteni azt, amiről tanulok. 

- Végül és nem utolsó sorban légy elkötelezett a változásra. Vizsgáld meg magad a tanulási folyamat közben és után, és ismerd fel a hiányosságaidat. Ezeket ne szégyelld bevallani magadnak, és azt, hogy miben kell még fejlődnöd. Ha megvan, hogy miben, tedd fel a kérdést, hogy hogyan javítsd ki. 

 

Tanulni jó szórakozás. Tedd azzá. Legyél szenvedélyes és elhivatott abban, amit csinálsz és oszd meg másokkal ezt a szenvedélyed, mert pozitív hatással leszel rájuk. Olvass és tanulj minél többet a szakmádról, nézz minél több oktatóvideót,  látogass el minél több oktatásra, képzésre, keresd meg a számodra legmegfelelőbb tanulási módszert.  Mindig tegyél fel kérdéseket, magadnak is és az oktatónak is. Legyél nyitott és befogadó az új információkra és magára a tanulásra.

És soha ne elégedj meg azzal, amit tudsz. 

 

süti beállítások módosítása